Tešíme sa na Vás v ambulancii v Prahe, Opave, Bruntále a Žiline.
Poskytujeme online konzultácie.
Tím Spoločnosti estetickej chirurgie nohy s.r.o.
Vbočený palec napraví mini invazívne operácie. „Staršie operačné techniky často vedú k opätovnému rozvoju deformity,“ hovorí ortopéd.
Za elegantné úzke topánky na podpätku platíme bolestivú daň v podobe vbočeného palca. Našťastie ide o poškodenie, ktoré je možné veľmi úspešne operovať. Len nesmieme s návštevou špecialistu otáľať. Viac nám o moderných možnostiach liečby a následnej rekonvalescencii povedal doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D., vedúci lekár ortopédie a vedúci lekár operatívy v Canadian Medical.
Podľa čoho pacient pozná, že sa ho týka vbočený palec, a je vhodné s tým niečo robiť?
Pacientov privádza k lekárovi najmä bolesti v oblasti predonožia. Pokiaľ sú bolesti spojené so zmenou postavenia palca alebo s obmedzením jeho hybnosti, tak je teda namieste navštíviť ortopedickú ambulanciu. Röntgenové snímky potom odhalia, v akom stupni sa ochorenie nachádza. Veľmi často sa stretávam s pacientkami, ktoré hovoria, že predonožie ich nebolí, pretože obmedzili fyzickú aktivitu. Tento prístup nie je ale správny, pretože fyzická aktivita je dôležitá pre správnu funkciu nohy a pokiaľ ju nevykonávame, tak sa stav zhoršuje.
Je operácia vhodná pre každého pacienta, napríklad aj s miernou formou vbočeného palca, keď nechce venovať čas a úsilie konzervatívnej liečbe?
Operácie sa vykonávajú najmä u pacientov s bolesťami. Mierne formy vbočeného palca sa nemusia operovať, pokiaľ je telo schopné sa deformite prispôsobiť. Treba si tiež uvedomiť, že pokiaľ má pacient vbočený palec na vnútornej strane nohy, tak veľmi často preťažuje vonkajšiu stranu nohy a prsty. Často tak vlastne nebolí vbočený palec, ale skôr prsty alebo celé predonožie. Toto je typické najmä pre strednú generáciu. V týchto prípadoch iba zlepšenie funkcie palca nohy môže viesť k úľave od problémov v oblasti prstov.
Ako taká operácia vyzerá? Existuje viacero spôsobov?
Existuje celý rad typov operácií nohy. Tieto sú najčastejšie založené na korekčných osteotómiách prvej nártovej kosti. Výraz osteotómie v názve znamená pretnutie kosti a korekčné naznačuje vzájomný posun kostených častí vo vnútri nohy. Vzájomným posunom kostných fragmentov v nohe sa nastavujú iné mechanické pomery medzi kĺbmi predonožia, a to vedie k napriameniu palca nohy. Podstatou moderných prístupov je ovplyvňovanie prednožia tak, aby došlo nielen k odstráneniu nevhodného postavenia palca nohy, ale aj aby bola odstránená príčina vzniku deformity. Staršie operačné techniky iba odstraňujú kostené výrastky v okolí základného kĺbu palca a často tak vedú k opätovnému rozvoju deformity do niekoľkých rokov po operácii.
Aké výhody prináša šetrnejší spôsob operácie?
Moderné prístupy sú výhodné aj z toho dôvodu, že menej poškodzujú mäkké tkanivá v mieste operačného prístupu. Cievne zásobenie je veľmi dôležité pre hojenie kosti a rovnako tak ovplyvňuje pooperačný opuch predonožia. Moderné a najmä mini invazívne prístupy teda poškodzujú mäkké tkanivá v čo možno najmenšom rozsahu a preukázateľne spôsobujú menšie opuchy.
Prináša so sebou tento spôsob operácie výhody aj do budúcna, po zahojení?
Mini invazívne prístupy využívajú v osteotómii prvej nártovej kosti rotačné frézy, ktoré sa do tela pacienta zavádzajú iba z malých kožných vstupov. Tieto zákroky sú samozrejme tiež spojené s pooperačným opuchom, ale tento opuch je menší, lepšie ho pacient toleruje a rýchlejšie ustupuje. Predpokladá sa, že dochádza k rýchlejšiemu spojeniu kostených fragmentov po operácii, ale na to nie sú jednoznačné dôkazy. Moderné operačné techniky sú opäť preukázateľne spojené s menšou recidívou deformity vbočeného palca.
Prečo sa šetrnejší spôsob operácie neponúka vo všetkých zdravotných zariadeniach?
Dôvodom je najmä prístrojové vybavenie. Moderné prístupy vyžadujú prítomnosť röntgenového prístroja na operačnom sále a prístroje na poháňanie rotačnej frézy, a to nie je zatiaľ bežnou súčasťou ortopedických sál pre jednodňovú chirurgiu. Druhým dôvodom sú skúsenosti chirurgov. Moderné a najmä mini invazívne prístupy sú technicky náročnejšie a vyžadujú, aby sa lekár vykonávajúci tieto zákroky na ne špecializoval. Zariadení, kde pracuje lekár špecializujúci sa plne na operácie nôh, je zatiaľ v Českej republike málo.
Ako vyzerá rekonvalescencia po operácii, aké majú pacienti následne obmedzenia, rehabilitáciu a pod.?
Po operácii je potrebné operovanú končatinu odľahčovať a na tento účel sa používajú pooperačné ploché topánky a barly. Pomocou týchto pomôcok je možné nohu postupne zaťažovať, a tým optimalizovať hojenie ako mäkkých tkanív, tak kosti. Moderné zákroky sú výhodné aj z toho pohľadu, že umožňujú včasný začiatok rehabilitácie, a to najmä cvičenia s operovaným základným kĺbom palca. Vhodná rehabilitácia zlepšuje pooperačné výsledky.
Ako dlho trvá, kým sa všetko zahojí?
To záleží na mnohých faktoroch. Avšak pacientom hovorím, že noha by mala byť schopná plnej záťaže po 6 týždňoch, ale opuch väčšinou vymizne okolo 3 mesiacov po operácii.
Musí nosiť po operácii topánky špeciálneho tvaru?
Pooperačné topánky nie sú nutnou súčasťou pooperačnej starostlivosti, avšak ako bolo spomenuté, včasná správna záťaž zlepšuje pooperačný výsledok. Svojim pacientom vždy odporúčam pooperačnú topánku.
Je možné znova obúvať topánky na podpätku as úzkou špičkou?
Operácie deformity hallux valgus sa samozrejme vykonávajú s tým zámerom, aby bola noha schopná plnej záťaže. Pokiaľ je možné u pacienta prednožie rekonštruovať tak, aby bolo schopné plné záťaže, tak obúvanie elegantných topánok na podpätkoch s úzkou špičkou by nemalo byť problém. Bohužiaľ mnoho žien prichádza do ambulancie ortopéda už v štádiu, kedy došlo k postihnutiu chrupaviek kĺbov. To je potom aj po zmene pozície palca chôdza v topánke s úzkou špičkou bolestivá.
Existuje nejaká rozumná miera obúvania týchto elegantných topánok? Myslím tým napríklad koľko hodín denne, týždenne, tak, aby nám to trvalo neublížilo.
To záleží na dispozíciách nohy. Nie každej nohe je dané, aby mohla byť používaná v úzkej obuvi na podpätku. Avšak aj tie menej vhodné je možné na túto záťaž pripraviť. Preťahovaním Achillovej šľachy a manipuláciami so základným kĺbom prstov a palca je možné dosiahnuť bezbolestné používanie topánok. Starostlivosť o chodila je z môjho pohľadu v Česku dlhodobo nedostatočná.
Môže byť z topánok do špičky vbočený aj malíček?
Na začiatku som spomenul, že deformita palca nohy vedie k preťažovaniu prstov nohy. Dlhodobé preťažovanie predonožia vedie k zmene jeho tvaru, k jeho rozšíreniu a otlakom na plôškach. Toto je spojené aj so zmenou postavenia piateho prsta, ktorý sa môže krútiť a meniť svoju pozíciu. V najhorších prípadoch sa dostáva až nad ostatné prsty a vzniká na ňom bolestivý otlak.